אמיר פרלמן- להבין צ׳י קונג וטאי צ׳י

אמיר פרלמן- להבין צ׳י קונג וטאי צ׳י

אמיר פרלמן מורה ומתרגל צ׳י קונג ותיק כותב עבור שבאמת רוצים להבין צ׳י קונג.

לערוץ היוטיוב

להבין צ׳י קונג - אמיר פרלמן מבאר מושגים עיקריים בעולם הצ׳י קונג

צ׳י קונג הנו תרגול לשם בריאות שעבר את מבחן הזמן ובעשורים האחרונים גם תפס פופולאריות בארצנו , מה זה צ׳י קונג ואיך זה עובד ? עמוד זה נועד לאנשים שרוצים לא רק לתרגל אלא גם להבין צ׳י קונג ולהתמצא במושגי היסוד.

מה זה צ׳י ?

משמעות המילה צ׳י זה אנרגיית חיות או בהגדרה יותר מדעית ביו-אנרגיה, ברפואה הסיניתהתפיסה היא כי אנרגיית החיות הזו היא שמהווה בסיס לבריאות איתנה כאשר היא מאוזנת, נמצאת ברמה נאותה בגוף ומפוזרת נכון בגוף כולו תוך זרימה המחייה את כל איברי הגוף. חוסר בצ׳י או סטגנציה באחד או יותר מאיברי הגוף מוציאה את האדם מאיזונו האנרגטי דבר שבהמשך יבוא לידי ביטוי בתסמינים המעידים על בריאות לקויה, על ידי השבת האיזון הרופא הסיני משיב שת האיזון ודרכו את בריאות המטופל חזרה לאיתנה.

איך צ׳י קונג מרפא ?

צ׳י קונג משמעו מיומנות בעבודה עם אנרגיית חיות או כפי שהגדרנו באופן מדעי יותר ביו-אנרגיה. תרגול צ׳י קונג הלכה למעשה מטרתו הגברת כמות הצ׳י , הנעת הצ׳י , פתיחה של חסימות אנרגטיות ובכך אנו מעלים את הרמות האנרגטיות ואת רמת החיוניות ביום יום. כדאי לציין כי ישנם סוגים שונים של צ׳י, והעבודה בצ׳י קונג יכולה להיות תודעתית בלבד או בתועה, צ׳י קונג יכול להוות פרוטוקול טיפולי לאתגר בריאות ספציפי או צ׳י קונג לשם חיזוק הצ׳י המגן קו ההגנה הראשון המגן על גופנו מגורמים חיצוניים.

מה ההבדל בין צ׳י קונג רפואי לצ׳י קונג אחר ?

ישנן כמה אסכולות בעולם הצ׳י קונג והעיקריות שבהן הן צ׳י קונג רפואי , צ׳י קונג לאמנויות לחימה וצ׳י קונג תודעתי בו התנועה איננה עיקר כלל. צ׳י קונג רפואי מתחלק לכמה חלקים בפני עצמו וישנן סדרות צ׳י קונג שנועדו לתחזוקה כללית של הגוף כגון משחק חמש החיות או סדרת ששת הצלילים המרפאים. כמו כן יש פרוטוקולים טיפוליים ספציפיים שנועדו לתיקון בעיות יציבה עקמת עמוד השדרה או תרגול ספציפי לבעיות מפרקים אלה כמובן רק דוגמאות ויש הרבה פרוטוקולים טיפוליים לקשת רחבה מאוד של אתגרי בריאות.

איך מתחילים לתרגל צ׳י קונג ?

כאמנות של ריפוי ושיקום בתנועה תרגול צ׳י קונג אפשרי לכל אדם בכל גיל ובכל כושר גופני. הדבר החשוב הוא לרכוש את יסודות התרגול שהם מנח הגוף הנחון ושמונה עקרונות התנועה. הדבר הנכון ביותר זה ללמוד סדרה או כמה סדרות ממדריך מוסמך שיכול להכניס את התלמיד לרזי התרגול ולמנוע טעויות שיכולות להשתרש ללא הדרכה נאותה. קורס מלא הוא כמובן הדבר הטוב ביותר אך גם קורסי וידאו איכותיים יכולים להוות נקודת התחלה טובה. משנת 2020 מדיקל צ׳י קונג ישראל מציעה מסלול לימודי צ׳י קונג אונליין.

מהם מרכזים אנרגטים - Dan Tian

המבנה האנרגטי האנושי מורכב משלשה מרכזים אנרגטיים הנקראים בעולם המושגים של צ׳י קונג רפואי דאן טיין וערוצי אנרגיה המכונים מרידיאנים. רשת אנרגתית זו עוברת דרך הגוף כולו ומקשרת בין האיברים החיוניים בגוף האדם. על הערוצים האנרגטיים נמצאות נקודות גישה המכונות אקופוינטס. באמצעות נקודות אלה המטפל באקופרסורה שהיא חלק מעולם הצ׳י קונג הרפואי יכול לחזק או לטהר איברים ובכך להשיב את האיזון והבריאות לגוף כולו. המרכזים האנרגטיים הם משולים לים והערוצים משולים לנהרות או אפיקים.

מהו צ׳י קונג לאמנויות לחימה

אנמויות לחימה סיניות נחלקות לשתי קטגוריות עיקריות. אמנויות לחימה קשות שמשמעו אמנות לחימה המתבססת על כוח השרירים והפעלת כוח פיזי. מנגד אמנויות הלחימה המוגדרות כאמנויות רכות מתבססות על עבודה עם צ׳י. אמנות לחימה המהווה את הדוגמה הטובה בותר בתחום זה היא טאי צ׳י צ׳ואן. למתרגלי טאי צ׳י הצ׳י קונג מהווה בסיס העומד מאחורי ובבסיס התרגול. ישנן מיומנויות נוספות בהן נעשה שימוש בצ׳י להגנה או חיזוק הגוף כגון ״חולצת הברזל״ ועליהן נרחיב בהמשך.

צ׳י קונג תודעתי - Shen gong

הלכה למעשה צ׳י קונג תודעתי או צ׳י קונג לש התפתחות ספיריטואלית היה בצ׳י קונג הראשון, הסדרות לתרגול לשם בריאות או לשם פיתוח יכולות גבוהות של אמני לחימה הגיע רק בהמשך. מתרגלי צ׳י קונג תודעתי שואפים להתפתחות אישית או אם תרצו לפתיחת העין השלישית שמשמעו מסע לגילוי עצמי, חיבור מחדש של האדם והטבע וחיבור פנימי עמוק של האדם לשורש נשמתו. כמו כן ישנם תרגולים שנועדו להעצים את אנרגיית החיות ע״י עבודה תודעתית ומדיטציות שונות מעולם הצ׳י קונג.

נשימה אמבריונית - Embryonic Breathing

נשימה אמבריונית או מדיטציה אמבריונית  הוא השם שניתן לתירגול שהלכה למעשה איננו דרך נשימה, ההתייחסות למילה אמבריו שהוא שלב ראשוני בהתפתחות עוד לפני היותנו עובר משמעו חיבור למבנה האנרגטי הראשוני של האדם. זהו תירגול המהווה בסיס להתפתחות הרוחנית ולרכישת שליתה בתודעה הרגשית במקום שרגשותינו ישלטו בנו. בעולמם של הדאויסטים תרגול זה מהווה יסוד שמשמש כדרך להשבת הבריאות ולהתפתחות רוחנית לקריאה נוספת על נשימה אמבריונית בקרו באתר בעמוד חומרי העשרה

זנג פו - Zang Fu

זנג פו זהו השם המקובל בסינית תריסר זוגות האיברים החיוניים הפנימיים המשוייכים לחמשת היסודות , זאנג מייצג את האיברי היין המלאים ופו מייצג את איברי היאנג החלולים. על פי הגישה המקובלת ברפואה הסינית,  זוגות האיברים המשוייכים ליסודות מקיימים ביניהם יחסי הזנה ו/או ריסון כאשר הזרימה ביניהם טובה והרמונית זהו המפתח לבריאות איתנה. הרופא הסיני רואה את הגוף כמכלול שלם כאשר לא רק בריאותו של כל איבר חשובה אלא גם ואף בעיקר היחסים או האיזון בין האיברים.

שלשת האוצרות - San Bao

שלשת האוצרות של האדם או כפי שבעולם הצ׳י קונג רגילים לקרוא להם סאן באו משמעו, מהות החומר המכונה ג׳ינג jing , אנרגיית החיות המכונה צ׳י qi , והתודעה או הרוח המכונה שן shen. תרגול צ׳י קונג נועד לפתח ולהנגיש לאדם את שלשת האוצרות וישנם תרגילים , שיטות עיסוי עצמי או בזוג שנועדו לטפח את שלשת האוצרות. נציין שהצ׳י נתפס בעולם הרפואה הסינית כמתווך בין החומר לרוח וההשפעות של התודעה על החומר וכן של החומר על התודעה מועברות דרך המימד האנרגטי הצ׳י

להבין צ׳י קונג - הכרות ראשונית עם סדרות צ׳י קונג רפואי החשובות ביותר